zapomenuté projekty

Space Base

 
 

Space Base byl americký projekt obří kosmické stanice se stočlennou posádkou navržený v roce 1969. Stanice neměla sloužit jen jako laboratoř, ale také jako loděnice a výrobna pro vesmírné tahače na nukleární pohon, které měly sloužit k pravidelné přepravě mezi základnou na Měsíci a Space Base. Současně s tímto návrhem byly projektovány raketoplány. Z projektu Space Base nakonec sešlo z důvodu změny americké politiky

 

Program MOL (Manned Orbiting Laboratory), byl program vojenského letectva Spojených států amerických, jehož cílem bylo postavit a vypustit vojenskou orbitální stanici s dvoučlennou posádkou.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Program_MOL

Zvezda

Zvezda (rusky Звезда; "hvězda") je ruský služební modul Mezinárodní vesmírné stanice. Je základem ruské části stanice. Postavila jej firma RKK Eněrgija. Zvezda byla vynesena raketou Proton v roce 2000. Má válcový tvar s délkou 13 metrů a maximálním průměrem 4,15 metru. Modul je vybaven párem slunečních panelů a při vynesení vážil 19 050 kg.

Zrušený projekt[editovat | editovat zdroj]

V roce 1965 Koroljova konstrukční kancelář OKB-1 začala připravovat projekt vesmírné stanice Zvezda s kódovým označením OS-1. Stanice měla mít čtyři podlaží, délku 18,5 metru, průměr 6 metrů a hmotnost 75 tun. Do vesmíru ji měla vynést nová raketa N-1 a měla být pracovištěm šesti osob. Některé prvky tohoto nerealizovaného projektu našly uplatnění na stanici

Freedom (kosmická stanice)

 
 
Kosmická stanice Freedom - představa umělce, 1991

Freedom (česky Svoboda) bylo označení připravované a nerealizované orbitální stanice Spojených států amerických. Místo ní vznikla stanice ISS.

 

 

Záměry[editovat | editovat zdroj]

Předchozí americká stanice Skylab dosloužila v roce 1979, Sověti měli sérii stanic Saljut, od roku 1986 novou stanici Mir. Američané se rozhodovali pro svou stavebnicovou orbitální stanici. Agentura NASA připravila projekt stanice s názvem Freedom (česky Svoboda), který by byl obsluhován jejich raketoplány. Jeho cena byla stanovena 15 mld.dolarů. PrezidentRonald Reagan program oznámil světu v roce 1988.

Zrušení programu[editovat | editovat zdroj]

Koncepce z roku 1986

Když došlo v letech 1989-1991 k postupnému rozpadu komunistického bloku východní Evropy, existovalo reálné nebezpečí úniku kvalifikovaných vědců bývaléhoSSSR do států s teroristickými skupinami. Došlo k řadě dohod mezi státy, resp.jejich organizacemi NASA a Eněrgija, že budou na projektech kosmonautiky spolupracovat. Dle jejich dohody z června 1992 měly být lodě Sojuz TM používány u Freedomu jako záchranné lodě. Začalo se s výrobou jednotlivých dílů určených pro Freedom. Plánovaná cena projektu dosáhla postupně dvojnásobku, tedy již 30 mld.dolarů. V dalším roce 1993 v důsledku dalších jednání bylo rozhodnuto projekt i název plánované stanice změnit, nová se měla jmenovat nejdříve Alpha, pak po jednáních s Rusy Mezinárodní kosmická stanice (International Space Station – ISS). Rusové se na základě společného plánu rozhodli ustoupit od uvažované stavby Miru 2. Američané chtěli společným projektem snížit plánované výdaje na stanici. Projekt ISS, který nahradil plánované Freedom a Mir 2 se podařilo realizovat.

 

Mir 2

 
 
O ruské výzkumné ponorce pojednává článek Mir (ponorka).
Mir 2 byla plánovaná ruská vesmírná stanice, která se později spojila s americkoustanicí Freedom a vznikla stanice ISS.